„Otwarta” przestrzeń biurowa kluczem do sukcesu firmy
„Otwarta” przestrzeń biurowa kluczem do sukcesu firmy

„Otwarta” przestrzeń biurowa kluczem do sukcesu firmy

Aranżacja przestrzeni biurowej wpływa na produktywność pracowników – potwierdzają to raporty przeprowadzane przez agencje badawcze na całym świecie. Źle zaprojektowane biura przekładają się na niską wydajność pracy. 31 proc. z 10 tys. respondentów zapytanych przez IPSOS, przyznało, że swoje obowiązki kończy w domu, bo nie może skupić się w miejscu pracy. Spadki efektywności wywołane niesprzyjającym warunkom pracy realnie przekładają się na straty finansowe – w 2017 r. amerykańscy pracodawcy z tego powodu stracili ok. 330 miliardów dolarów [1]. Jaka przestrzeń biurowa przybliży zatem firmę do sukcesu?

Do biur najmniej sprzyjających produktywności należą przestrzenie open space. Udowodniono, że efektywność pracowników w takich biurach spada nawet o 15 proc. w porównaniu do pracy w gabinecie[2]. Pierwotnie, otwarte przestrzenie biurowe miały pobudzać kreatywność pracowników, skracać dystans między nimi, a brak ścian miał pokazać, że w korporacji wszyscy są równi. – Popularność wnętrz open space wynikała głównie z czynników finansowych – w takich przestrzeniach mieści się więcej biurek i zarazem więcej osób. Zakładano, że zespół będzie mógł szybko wymieniać się informacjami, co z kolei wpłynie pozytywnie na efektywność ich pracy i wyniki finansowe firmy – mówi Tomasz Sierakowski z firmy ESPES, specjalizującej się w produkcji i montażu szklanych ścianek działowych dla sektora office. – System ma swoje zalety, jednak lista wad jest równie długa. Jeśli w zespole zaczyna spadać produktywność, warto zastanowić się nad przyczynami. Może być to spowodowane hałasem lub brakiem prywatności. Należy wtedy zareagować i przearanżować biuro – dodaje Tomasz Sierakowski. Alternatywą wpisującą się w ideę open space są szklane aranżacje biurowe, które pozwalają uzyskać efekt otwartości i transparentności przy jednoczesnym i całkowitym odseparowaniu pomieszczeń.    

Oddzielne pomieszczenia wpływają na efektywność

Szklane ściany działowe umożliwiają szybkie przearanżowanie przestrzeni open space w system gabinetowy, w którym komfort pracowników jest aż o 32 proc. wyższy. Oddzielne pomieszczenia dają poczucie prywatności oraz sprzyjają skupieniu. Dzięki odpowiedniemu wyciszeniu oraz dopływie światła dziennego pracownicy zyskują wygodne i komfortowe miejsce pracy. Dodatkowo nowoczesne systemy pozwalają w kilka sekund zmienić szklaną przezroczystą ścianę w zaciemnioną taflę. - Takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie np. w sali konferencyjnej – po zaciemnieniu możemy wykorzystać ścianę jako ekran projektora podczas prezentacji lub tablicę, na której zanotujemy ważne kwestie na spotkaniu – mówi Tomasz Sierakowski z marki ESPES. – Szklane ściany to wyjątkowo nowoczesne, ale i eleganckie rozwiązania, które wpiszą się nawet w najbardziej nietypowe aranżacje – dodaje.  

Transparentność działań podstawą budowania wizerunku marki

Przestrzenie open space to także symbol otwartości i transparentności firmy. W niedalekiej przyszłości takim symbolem mogą stać się szklane przestrzenie biurowe. Postrzeganie marki na zasadzie „szklanego pudełka” (z ang. glass box), do którego można w każdej chwili zajrzeć, poznać kulturę, wartości i pracowników jest coraz bardziej powszechne. Globalne przedsiębiorstwa nie ukrywają swoich działań, dzieląc się tym, co dzieje się wewnątrz firmy m.in. w mediach społecznościowych. Możliwość udostępniania informacji na temat firmy mają także pracownicy, a to nie zawsze wpływa pozytywnie na wizerunek przedsiębiorstwa. Taka sytuacja miała miejsce po zamieszczeniu komunikatu w mediach społecznościowych przez byłą pracownicę marki Uber. – Projekt Uber Campus w San Francisco jest odzwierciedleniem hasła „nie mamy nic do ukrycia”. Budynek niemal w większości zbudowany będzie ze szkła, co można uważać za odpowiedź na kryzys marki spowodowany zarzutami molestowania czy dyskryminacji byłych pracowników – informuje Tomasz Sierakowski z firmy ESPES. – W takim biurze od momentu przekroczenia progu otrzymujemy przekaz, że przedsiębiorstwo niczego nie ukrywa "za zamkniętymi drzwiami” i zaczynamy odczuwać głębsze poczucie zaufania dla przedsiębiorstwa i pracowników. Ta zasada działa nie tylko w biurowcach wykonanych w 100 proc. ze szkła – transparentność działań gwarantują także szklane wnętrza biurowe – komentuje Tomasz Sierakowski z firmy ESPES.Transparentność stała się ważnym elementem budowania wizerunku marki. Na drodze do sukcesu firmy jest to równie ważna kwestia, jak zapewnienie pracownikom komfortowego miejsca pracy, które zwiększy ich wydajność. Przemyślane wykorzystanie powierzchni biurowej może zapobiec kłopotom w pracy, a nowoczesna przestrzeń jest wizytówką, która otwiera wiele możliwości.

[1] Według badań Gensler - firmy zajmującej się architekturą globalną
[2] Według brytyjskich naukowców z Uniwersytetu Exeter
[3] IPSOS

ESPES to firma działająca na polskim rynku od 1997 roku. Jest liderem na rynku produkcji i dystrybucji szklanych ścianek działowych klasy premium dla polskiego sektora office. Ścianki działowe marki ESPES znajdują się w biurach, bankach, salonach samochodowych, placówkach służby zdrowia, szkolnictwa oraz siedzibach organów państwowych w całej Polsce. Firma posiada wszystkie niezbędne certyfikaty, atesty i aprobaty techniczne oraz bardzo wysoką jakość produktów, co wyróżnia ją na tle konkurencji.

Załączniki

Pobierz wszystkie

TRUMPH realizacja ESPES fot Szymon Polanski-7.jpg

grafika | 1,57 MB

Pobierz
System PEJZAŻ_ConectMedica_ fot.Szymon Polański-56 (30).jpg

grafika | 1,21 MB

Pobierz
SYGNITY realizacja ESPES luty 2016 fot Szymon Polanski-6 2.jpg

grafika | 1,28 MB

Pobierz
TRUMPH realizacja ESPES fot Szymon Polanski-1.jpg

grafika | 1,34 MB

Pobierz
otwarte_biura_informacja_prasowa.docx

docx | 310 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Jak stworzyć idealną przestrzeń do pracy? Przyjazna akustyka podniesie produktywność

Biuro to obecnie nie tylko przestrzeń do pracy, ale przede wszystkim wizytówka firmy. To dlatego wielu właścicieli firm skupia się jedynie na designie siedziby, zapominając, że aranżacja przestrzeni realnie wpływa na efektywność pracowników. Takie podejście może negatywnie wpływać na wyniki poszczególnych osób, a w dłuższej perspektywie przyczynić się do spadków finansowych całego przedsiębiorstwa.
Nowa siedziba na 20-lecie firmy ESPES

500 mkw. części produkcyjnej, 160 mkw. powierzchni biurowej oraz 70 mkw. części socjalnej – tak będzie wyglądał nowy budynek firmy ESPES, który powstaje z okazji 20-lecia spółki. Inwestycja zlokalizowana w podwarszawskich Michałowicach będzie uzupełnieniem dotychczasowej infrastruktury przedsiębiorstwa.
Rzetelny producent materiałów budowlanych gwarancją sukcesu inwestycji biurowej

W ostatnich latach przemysł materiałów budowlanych w Polsce stał się jednym z najnowocześniejszych w Europie. Mimo tego w 2017 r. blisko 60 proc. zbadanych próbek przez Ministerstwo Infrastruktury nie zgadzało się z deklaracjami producentów. Z czego to wynika? Dlaczego mimo nowelizacji w Prawie budowlanym producenci dostarczają na rynek nieruchomości materiały bez certyfikatów?
ESPES nowym klientem Good One PR

W połowie lipca 2018 r. agencja Good One PR nawiązała współpracę z marką ESPES  – producentem szklanych ścianek działowych jakości premium. Do zadań agencji należy obsługa komunikacyjna firmy w zakresie PR korporacyjnego i produktowego, a także doradztwo marketingowe.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.