03/31/25

Raport: AI a przyszłość współpracy z freelancerami


Sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej obecna w biznesie, co wpływa również na współpracę z freelancerami. Choć wiele firm dostrzega potencjał nowych technologii, to podchodzi do nich z ostrożnością. Jedynie 12 proc. firm uważa, że rozwój AI wpłynie na ograniczenie ich współpracy z freelancerami. Przedsiębiorcy wskazują na przewagę ludzkich kompetencji, takich jak kreatywność, elastyczność czy strategiczne myślenie – a właśnie one stanowią fundament skutecznej pracy projektowej.


Najnowszy raport platformy Useme – „Jak freelancerzy wspierają rozwój przedsiębiorstw. Raport dla firm 2025” – pokazuje, że choć firmy dostrzegają potencjał sztucznej inteligencji, podchodzą do niej z dużą ostrożnością. Aż 43 proc. przedsiębiorców uważa, że AI nie wpłynie negatywnie na współpracę z freelancerami.

– W świecie, w którym automatyzacja i sztuczna inteligencja zyskują coraz większe znaczenie, firmy stają przed ważnym wyborem: czy postawić wszystko na technologię, czy wciąż inwestować w kapitał ludzki. To pytanie szczególnie mocno wybrzmiewa w kontekście współpracy z freelancerami – elastycznymi, niezależnymi ekspertami, którzy napędzają rozwój wielu firm, zwłaszcza w branżach kreatywnych i sektorze MŚP. AI świetnie radzi sobie z analizą danych czy przyspieszaniem procesów, ale to freelancerzy tworzą wartościowe treści, projektują doświadczenia użytkownika i budują spójne kampanie marketingowe. Algorytm może wygenerować szkic, ale dopiero człowiek nadaje mu sens, ton i kierunek – mówi Żaneta Siwik, Product Marketing Lead w Useme, platformie do rozliczeń podwykonawców.

AI jako szansa na rozwój freelancingu

W opinii 45 proc. badanych rozwój sztucznej inteligencji zmieni charakter lub poziom tej współpracy. Wśród nich 14 proc. firm uważa, że AI przyczyni się do zwiększenia współpracy z freelancerami – dzięki większym możliwościom automatyzacji i dostępowi do zaawansowanych narzędzi wspierających ich pracę.

Dzięki automatyzacji i nowoczesnym rozwiązaniom możliwa staje się realizacja bardziej złożonych zadań w krótszym czasie, bez utraty jakości. Nowe technologie nie eliminują roli freelancera – wręcz przeciwnie, pozwalają mu skupić się na działaniach wymagających eksperckiej wiedzy. W content marketingu wspomaga research i generowanie pomysłów, ale to człowiek odpowiada za ton komunikacji i dopasowanie do grupy docelowej. W projektowaniu graficznym przydaje się do tworzenia szkiców koncepcyjnych, jednak finalny projekt to efekt pracy kreatywnej. Z kolei w branży IT i UX algorytmy analizują dane, ale to specjaliści przekładają je na realne rozwiązania projektowe.

Niepewność i potrzeba kompetencji

Brak jasnego stanowiska co do tego, czy sztuczna inteligencja wpłynie na outsourcing zadań, deklaruje co czwarty badany. To wyraźny sygnał, że rynek potrzebuje nie tylko technologii, ale przede wszystkim edukacji. Budowanie świadomości na temat możliwości i ograniczeń AI będzie kluczowe, jeśli firmy chcą w pełni wykorzystać potencjał elastycznej współpracy projektowej. Obawy przed ograniczeniem współpracy z freelancerami wyraża 11 proc. firm, wskazując na potencjalne przejęcie części powtarzalnych zadań przez algorytmy.

– Rozwój sztucznej inteligencji to zarówno wyzwanie, jak i ogromna szansa dla freelancerów. Warto inwestować w kompetencje, które trudno zastąpić algorytmami – strategiczne myślenie, kreatywność czy umiejętność adaptacji. Firmy natomiast powinny świadomie podchodzić do integracji AI, tak aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał, jednocześnie nie tracąc wartości, jakie wnoszą niezależni specjaliści – komentuje Żaneta Siwik, Product Marketing Lead w Useme.

Badanie “Jak freelancerzy wspierają rozwój przedsiębiorstw. Raport dla firm 2025”, przeprowadzone przez platformę Useme metodą CAWI.

Useme to istniejąca od 2013 roku platforma dla freelancerów oraz zleceniodawców z siedzibą we Wrocławiu. W bazie Useme znajduje się 185 tys. freelancerów z takich dziedzin jak IT, grafika, copywriting, marketing, tłumaczenia i inne. Platforma zajmuje się wszystkimi kwestiami prawnymi i podatkowymi po stronie freelancera i zleceniodawcy, a także umożliwia rozliczanie podwykonawców zagranicznych. Useme jest liderem rozliczeń pracy zdalnej w Polsce, Europie Centralnej i Wschodniej.
Paulina Bartkowska