Wczesne wykrywanie raka piersi znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie i przeżycie pacjentek. Kluczowym elementem w tym procesie jest regularne uczestnictwo kobiet w badaniach przesiewowych. Doświadczenia Słowenii, w szczególności realizacja ich narodowego programu profilaktycznego, dostarczają cennych wskazówek na temat efektywnych strategii zwiększania frekwencji w badaniach profilaktycznych, które mogą znaleźć zastosowanie także w Polsce. Jakie działania powinny zostać podjęte, by to się udało?
Lekcja do odrobienia dla Polski
Światowy Dzień Raka
[1] https://dora.onko-i.si/english [2] https://nijz.si/wp-content/uploads/2022/03/4.2.3_DORA_2021_koncna-1.pdf?utm_source= [3] https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/dane-o-realizacji-programow/ [4] Badanie ilościowe w grupie 1000 kobiet w wieku 18-74 lat oraz pogłębione badanie jakościowe metodą IDI (in-depth interview) na grupie 15 kobiet w wieku 46-73. [5] https://cbos.pl/SPISKOM.POL/2021/K_116_21.PDF
Kampania „Wylecz raka piersi HER2+” powstała z myślą o kobietach z tym podtypem nowotworu, a jej celem jest wsparcie oraz edukacja chorych i ich bliskich. Ważnym aspektem jest także zwiększanie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki raka piersi. W ramach inicjatywy uruchomiono stronę wyleczrakapiersi.pl oraz fanpage na Facebooku Wylecz raka HER2+.