Choć o wirusie cytomegalii (CMV) mówi się mniej niż o różyczce czy toksoplazmozie, to właśnie on jest najczęstszym wrodzonym zakażeniem wirusowym u noworodków. Dla wielu kobiet w ciąży pozostaje zupełnie nieznanym zagrożeniem, mimo że może prowadzić do bardzo poważnych i trwałych konsekwencji zdrowotnych u dziecka, szczególnie jeśli zakażenie nastąpi w pierwszym trymestrze. CMV najczęściej przebiega bezobjawowo, a badania w jego kierunku nie są objęte standardem opieki okołoporodowej w Polsce i nie są refundowane. Prof. Tadeusz Issat, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Instytucie Matki i Dziecka wyjaśnia, czym jest wirus CMV i jak się przed nim chronić.
Czym jest wirus cytomegalii?
Jakie mogą być skutki zakażenia dla dziecka?
Jak i kiedy warto się badać?
Szansa dla kobiet z CMV w ciąży – bezpłatne badanie kliniczne w Instytucie Matki i Dziecka
1: Lisowska-Mikołajków D, Mikołajków A, Reczuch J, Królak-Olejnik B. [Congenital Cytomegalovirus infection - still a relevant problem (based on own experience and literature)]. Dev Period Med. 2018;22(1):49-57. Polish. doi: 10.34763/devperiodmed.20182201.4957. PMID: 29641421; PMCID: PMC8522922.
2: Awidność IgG to badanie, które pozwala ocenić, czy zakażenie CMV jest świeże, czy przebyte dawno temu, co ma kluczowe znaczenie dla dalszego postępowania medycznego.
3: Valaciclovir to prevent vertical transmission of cytomegalovirus after maternal primary infection during pregnancy: a randomised, double-blind, placebo-controlled trial. Shahar-Nissan, Keren et al.The Lancet, Volume 396, Issue 10253, 779 - 785
POL PRENATAL CMV
Pierwsze w Polsce, a drugie na świecie, niekomercyjne badanie kliniczne, mające na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa stosowania walacyklowiru w dawce 4 g/ dobę u kobiet, u których doszło do zakażenia wirusem cytomegalii (CMV). Projekt prowadzony jest przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie pod kierownictwem prof. Tadeusza Issata i finansowany ze środków publicznych przez Agencję Badań Medycznych. Badanie skierowane jest do pełnoletnich kobiet we wczesnej ciąży, u których potwierdzono obecność przeciwciał przeciwko CMV. Więcej informacji o badaniu znajduje się na stronie leczeniecmv.pl.
Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Issat
Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Instytucie Matki i Dziecka oraz pracownik naukowy Instytutu, specjalista położnictwa i ginekologii. Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, od 2010 r. związany z Zakładem Zdrowia Prokreacyjnego Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. W 2017 roku otrzymał, przyznany przez Radę Naukową Instytutu Matki i Dziecka, tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych za osiągnięcia naukowe. W latach 2007-2019 pracował w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie w Klinice Położnictwa Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej. Autor i współautor nowatorskich terapii z zakresu ginekologii i położnictwa, prelegent i uczestnik międzynarodowych konferencji i sympozjów.