Nowotwór kości u dzieci to rzadkie, ale bardzo poważne schorzenie, które może wpłynąć na jakość życia i sprawność fizyczną. W przeszłości leczenie tego rodzaju chorób często wiązało się z koniecznością amputacji, co oznaczało ogromne wyzwania dla dzieci i ich rodzin. Dzięki rozwojowi medycyny standardem leczenia stało się zastosowanie nowoczesnych endoprotez, które nie tylko pozwalają oszczędzić kończynę, ale również dają szansę na aktywne i pełne życie dla najmłodszych. Eksperci z Instytutu Matki i Dziecka (IMID) zastosowali tę metodę już u ponad 1000 dzieci, dając im szansę na normalne dzieciństwo.
Czym jest endoprotezoplastyka?
Dla kogo przeznaczona jest ta metoda leczenia?

Znaczenie leczenia w wyspecjalizowanych ośrodkach
1: Wilson R, Reinke D, van Oortmerssen G, Gonzato O, Ott G, Raut CP, Guadagnolo BA, Haas RLM, Trent J, Jones R, Pretorius L, Felser B, Basson M, Schuster K, Kasper B. What Is a Sarcoma 'Specialist Center'? Multidisciplinary Research Finds an Answer. Cancers (Basel). 2024 May 13;16(10):1857. doi: 10.3390/cancers16101857. PMID: 38791936; PMCID: PMC11119625.
2: Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski. Biuletyn Polskiego Towarzystwa Onkologicznego NOWOTWORY 2016. Zalecenia dotyczące postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u chorych na pierwotne nowotwory złośliwe kości. s. 290
Klinika Onkologii i Chirurgii Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka (IMiD)
Najstarsza w Polsce, wysokospecjalistyczna Klinika onkologiczna dla dzieci i młodzieży zlokalizowana w Warszawie. Interdyscyplinarny, doświadczony zespół Kliniki prowadzi pełną diagnostykę i kompleksowe leczenie nowotworów u dzieci od okresu płodowego do 25. roku życia z całego kraju. Specjalizuje się w zakresie leczenia guzów litych poza ośrodkowym układem nerwowym oraz histiocytoz. Klinika jest ośrodkiem referencyjnym w leczeniu oszczędzającym, umożliwiającym uratowanie kończyny choremu dziecku. Do 2024 r. wykonano ponad 1000 zabiegów wszczepiania endoprotez u dzieci, także tych wydłużanych mechanicznie lub w wyniku działania pola elektromagnetycznego. Najmłodszy pacjent, u którego wykonano taki zabieg miał 8 miesięcy. Zespół Kliniki prowadzi także działalność naukową – m.in. niekomercyjne badania kliniczne dot. leczenia guzów litych u dzieci.
Prof. dr hab. n. med. Anna Raciborska
Specjalistka pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej. Jest absolwentką II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny), a także absolwentką wydziału Rehabilitacji Ruchowej Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Laureatka #ShEO Awards 2024 w kategorii „Nadzieja w medycynie”. Od 2003 jest związana z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie od 2017 pełni funkcję kierownika Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej, a także członka Rady Naukowej IMiD. Jednym z głównych celów jej pracy zawodowej jest poprawa wyników leczenia pierwotnych nowotworów kości oraz chorób z kręgu histiocytoz. Anna Raciborska jest otwartą i łamiącą stereotypy lekarką, a onkologia dziecięca jest jej pasją. W swojej pracy łączy doświadczenie dynamicznej i rzeczowej specjalistki z empatią kobiety i matki.
Dr n. med. Bartosz Pachuta
Jest specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ukończył Akademię Medyczną w Lublinie 2002 r. W Klinice Onkologii i Chirurgii Onkologicznej specjalizuje się w leczeniu zmian nowotworów narządu ruchu. Jego pasją jest ustawiczne ulepszanie swoich zdolności w operacjach oszczędzających kończyn z użyciem endoprotez oraz innych nowoczesnych metod leczenia operacyjnego nowotworów narządu ruchu.