Rosną wynagrodzenia, spada liczba niesolidnych dłużników, a oszczędności Polaków wciąż na podobnym poziomie. Choć posiada je 83 proc. Polaków, są tak niewielkie, że co trzecia osoba utrzymałaby się dzięki nim maksymalnie przez miesiąc. Kolejne 26 proc. zgromadziło środki, które pozwoliłyby w razie utraty dochodu przetrwać bez pracy powyżej pół roku. Brak oszczędności zadeklarowało 17 proc. Polaków, co jest wynikiem porównywalnym do roku ubiegłego. Poduszkę finansową znacznie rzadziej posiadają osoby młodsze, poniżej 25 r.ż. Oszczędności nie wyższe niż pięć tysięcy złotych ma łącznie 28 proc. i to kobiety częściej gromadzą niższe kwoty – wynika z badania „Skala i cele gromadzenia oszczędności przez Polaków” realizowanego cyklicznie na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Oszczędności nie wyższe niż pięć tysięcy złotych posiada co czwarta osoba

Oszczędności na spłatę długów? Tak, ale nie każdy może sobie na to pozwolić
Badanie „Skala i cele gromadzenia oszczędności przez Polaków” zrealizowane przez Quality Watch metodą CAWI na próbie 1098 dorosłych Polaków, 27-29 czerwca 2025 rok.
BIG InfoMonitor, spółka z Grupy BIK, już od 21 lat dostarcza rynkowi wiarygodne informacje o zadłużeniu osób fizycznych i firm. Pomaga w ten sposób w przeciwdziałaniu zatorom płatniczym i odzyskiwaniu należności. Spółka prowadzi Rejestr Dłużników, do którego na warunkach określonych w Ustawie o BIG, każdy może wpisać dłużnika – firmę lub konsumenta zalegającego z płatnościami. Oprócz długów BIG InfoMonitor gromadzi i udostępnia pozytywne informacje gospodarcze, czyli dane o terminowych płatnościach. Raporty z BIG InfoMonitor zawierają wiarygodne informacje o kondycji finansowej osób i firm i wspierają podmioty gospodarcze w dbaniu o płynność finansową. BIG InfoMonitor posiada jedną z największych baz dłużników – zasoby rejestru obejmują ponad 100 mln informacji gospodarczych. Od początku działalności do rejestru dłużników BIG InfoMonitor wpisano blisko 33 mln zaległych zobowiązań o wartości ponad 347 mld zł. Banki, firmy pożyczkowe i inne instytucje sektora finansowego chętnie korzystają z raportów z BIG InfoMonitor w swoich procesach kredytowych. Badają w ten sposób wiarygodność płatniczą swoich klientów. Od początku działania BIG InfoMonitor udostępnił 303 mln raportów o wiarygodności płatniczej osób i firm.