Płyty komórkowe to materiał, który pomiędzy cienkimi warstwami okładzin wypełniony jest kształtką papierową o charakterystycznej strukturze, tzw. „plastra miodu”, sinusoidalnej (rys. 1) lub ścianki szkieletowej. Główną zaletą płyty komórkowej jest znaczące zmniejszenie ciężaru, bez utraty jej sztywności i stabilności.
Rysunek 1
Dla wielu projektantów tego typu materiał stanowił zawsze bardzo ciekawą alternatywę dla tradycyjnych materiałów stosowanych w meblarstwie, takich jak płyta wiórowa. Stosowanie płyty komórkowej niesie bowiem za sobą wiele korzyści:
- meble do samodzielnego składania są dużo lżejsze, a przez to łatwiejsze w transporcie,
- zabudowa kamperów lub przyczep samochodowych z płyty komórkowej pozwala na mniejsze zużycie paliwa ze względu na wagę,
- podczas obróbki płyty komórkowej powstaje dużo mniej odpadów, co jest istotnym aspektem proekologicznym.
Skoro mamy tu ewidentne korzyści, dlaczego więc tego typu materiały nie są powszechnie stosowane? Oczywistym wyzwaniem jest łączenie tego typu płyt ze sobą lub dołączanie do nich innych elementów, jak chociażby prowadnic czy zawiasów. Wewnątrz nie ma materiału nośnego zdolnego do stabilnego utrzymania łącznika. Próbowano stosować technologię klejenia płyt ze sobą oraz wklejania elementów nośnych z drewna. To jednak wymaga czasu na utwardzenie spoiny. Aplikacja wklejanych elementów drewnianych w miejscach połączeń jest również bardzo czasochłonna.
Firma Würth wyszła naprzeciw tego typu problemom oferując technologię COLDMELT® (nazwa niemiecka – KALTSCHMELZ®). Nowa technologia polega na „wtapianiu” na zimno łączników z tworzywa ABS w płytę komórkową. Oczywiście wcześniej konieczne jest wykonanie otworu w płycie pod wybrany łącznik. Do wykonania połączenia służy urządzenie, które wprowadza łącznik z ABS w drgania o częstotliwości ok. 20 500 Hz. Tarcie wygenerowane pomiędzy łącznikiem ABS i zewnętrznymi okładzinami płyty komórkowej powoduje miejscowe nadtopienie i wklejenie łącznika w zewnętrzne warstwy płyty (rys. 2). Aplikacja kołka to kwestia sekund, dlatego zaraz po wtopieniu łącznika można przystępować do kolejnych prac.
Rysunek 2
Kołek stanowi bazę dla wkrętów lub eurowkrętów. Teraz łączenie płyt między sobą lub montaż akcesoriów meblowych jest już prosty (rys. 3).
Rysunek 3
Oczywiście oznacza to, że do określonej grubości materiału dostosowany jest odpowiedniej długości łącznik z ABS. Rozmiarówka kołków z ABS jest bogata. Najprostsze kołki z ABS współpracujące z wkrętami do drewna (Ø4mm oraz druga linia pod eurowkręty) dostępne są dla dziesięciu grubości płyt od 12mm do 60 mm. Dostępne są również łączniki do połączeń kątowych, pozwalające na wykonywanie korpusów z płyt komórkowych.
Brzmi bardzo prosto. Można jednak zapytać, w jaki sposób wykonać dokładny otwór w płycie komórkowej, w jej wierzchniej warstwie, która nie jest podparta? Przecież w takich warunkach może dojść do wyłupania materiału. Odpowiedzią są wiertła o specjalnej geometrii ostrza, która pozwala na precyzyjne wykonanie otworów nawet w niepodpartym obłogu płyty komórkowej.
Dostępne są wiertła o średnicy 10,3 mm pod proste kołki, stanowiące gniazda pod wkręty/eurowkręty oraz wiertła o średnicy 25 mm pod łączniki do połączeń kątowych.
Wiertło wykonujące otwór montażowy pod kołek z ABS współpracuje z pogłębiaczem, który fazuje płytę dla uzyskania lepszego połączenia (rys. 4).
Używając technologii COLDMELT® wykonanie mebli z płyt komórkowych przestaje być problemem. Würth Polska zaprasza do współpracy wszystkie firmy zainteresowane tą technologią.