Wykorzystanie sztucznej inteligencji czy rozszerzonej rzeczywistości w medycynie przestało być możliwe wyłącznie w filmach science fiction. W wybranych placówkach medycznych w Polsce specjaliści korzystają już z nowoczesnych technologii na co dzień, dzięki czemu zwiększa się nie tylko jakość opieki medycznej i bezpieczeństwo pacjentów, ale też poprawia komfort pracy samych lekarzy. Jednym z ośrodków, które przy zabiegach operacyjnych posiłkują się augumented reality jest Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży IMiD.
Wykorzystanie augumented reality w praktyce
Korzyści stosowania AR
Wyzwania mieszanej rzeczywistości
Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka (IMiD)
Najstarsza w Polsce, wysokospecjalistyczna Klinika onkologiczna dla dzieci i młodzieży zlokalizowana w Warszawie. Interdyscyplinarny, doświadczony zespół Kliniki prowadzi pełną diagnostykę i kompleksowe leczenie nowotworów u dzieci od okresu płodowego do 25. roku życia z całego kraju. Specjalizuje się w zakresie leczenia guzów litych poza ośrodkowym układem nerwowym oraz histiocytoz. Klinika jest ośrodkiem referencyjnym w leczeniu oszczędzającym, umożliwiającym uratowanie kończyny choremu dziecku. Do 2023 r. wykonano już ok. 1000 zabiegów wszczepiania endoprotez, także tych wydłużanych mechanicznie lub w wyniku działania pola elektromagnetycznego. Najmłodszy pacjent, u którego wykonano taki zabieg miał 8 miesięcy. Zespół Kliniki prowadzi także działalność naukową – m.in. niekomercyjne badania kliniczne dotyczące leczenia guzów litych u dzieci.
Dr n. med. Krzysztof Bronowicki
Specjalista chirurgii dziecięcej i onkologicznej. Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu oraz w Arabii Saudyjskiej, a także na licznych szkoleniach i stażach zawodowych w Polsce i za granicą. Od marca 2019 roku związany z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie pełni funkcję starszego asystenta w Klinice Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży. Członek wielu organizacji zrzeszających specjalistów z zakresu chirurgii – m.in.: Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Hematologii i Onkologii Dziecięcej czy International Society of Pediatric Surgical Oncology (IPSO). Współautor prac naukowych publikowanych w piśmiennictwie medycznym oraz prezentowanych na kongresach krajowych i zagranicznych.