Dziedziczny obrzęk naczynioruchowy (HAE) to rzadka choroba genetyczna, której objawy – m.in. nawracające obrzęki rąk, nóg, twarzy, brzucha czy gardła – łatwo pomylić z reakcją alergiczną. Tymczasem w przypadku HAE typowe leki na alergię, takie jak przeciwhistaminowe czy sterydy, nie działają. Co gorsza, napady mogą pojawić się nagle i mieć ciężki przebieg, zwłaszcza jeśli dotyczą dróg oddechowych – wtedy zagrożone jest nawet życie pacjenta. Właśnie dlatego tak ważna jest szybka diagnoza. Odpowiednie leczenie pozwala osobom z HAE żyć normalnie, unikać groźnych powikłań i mieć kontrolę nad chorobą. Czym dokładnie jest HAE, jak je rozpoznać i dlaczego wciąż tak często pozostaje niezdiagnozowane przez wiele lat?
Trudna diagnoza choroby rzadkiej
HAE – trzy typy jednej choroby
Co może wywołać napady HAE?
urazy – nawet drobne, takie jak uderzenie, zastrzyk czy ekstrakcja zęba – a także zmiany hormonalne (np. cykl menstruacyjny, antykoncepcja, ciąża), infekcje oraz zabiegi chirurgiczne.
Diagnoza może uratować życie
Jak wygląda leczenie HAE?
– Jednak za największy krok naprzód uznaje się dziś profilaktykę długoterminową. To właśnie ona pozwala wielu osobom z HAE prowadzić normalne, aktywne życie – bez ciągłego lęku przed kolejnym atakiem – dodaje.
Życie z HAE – możliwe i bezpieczne
O fundacji Saventic
Fundacja Saventic powstała z myślą o pacjentach, którzy przez wiele miesięcy lub lat pozostają niezdiagnozowani i poszukują właściwego specjalisty lub ośrodka medycznego. Głównym zadaniem organizacji jest wspieranie szybszej diagnostyki chorób rzadkich. W tym celu Fundacja stworzyła i bezpłatnie udostępnia aplikację, przez którą pacjent może bezpiecznie przesłać kwestionariusz oraz dane medyczne. Otrzymane dokumenty są analizowane zarówno przez innowacyjne algorytmy sztucznej inteligencji, jak i konsylium lekarskie wyspecjalizowane w zakresie chorób rzadkich.