Popularność freelancingu nieustannie rośnie, a jedną z zalet współpracy z wolnymi strzelcami są kwestie budżetowe. Kiedy lepiej zdecydować się na outsourcing działań niezależnemu specjaliście a kiedy agencji? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ oba warianty mają swoje wady oraz zalety.
Freelancer to osoba świadcząca usługi wielu pracodawcom na zasadzie umów krótko- lub długoterminowych. Niezależni specjaliści mogą pracować zdalnie, wybierając wyłącznie te projekty, które ich interesują oraz ustalając własne stawki i godziny pracy. Taki model zarobkowania zdobywa coraz większą popularność w Polsce, ze względu na liczne zalety w porównaniu z tradycyjnym zatrudnieniem na etacie. Jak współpraca z freelancerem wypada w porównaniu z agencją zewnętrzną?
Współpraca z agencją czy z freelancerem?
Wybór określonej formy współpracy jest procesem złożonym, który nie powinien zamienić się w szybką, pochopną decyzję. Wiele zależy od priorytetów firmy. W przypadku wolnych strzelców można liczyć na większą elastyczność współpracy, co jest przydatne m.in. gdy potrzebna jest osoba, która może wykonywać zadania wieczorami lub w weekendy, np. prac na stronie www, moderowania social mediów czy przygotowywania relacji z eventów. Z drugiej strony nikt nie jest w stanie zapanować nad sytuacjami losowymi np. chorobą, więc niewątpliwą zaletą agencji jest liczba specjalistów pozostających do dyspozycji klienta, nawet w przypadku nieobecności osoby odpowiedzialnej za projekt.
Agencje oferują zazwyczaj szeroki zakres usług i zatrudniają wielu specjalistów z różnych dziedzin, dlatego lepiej sobie radzą przy bardziej złożonych projektach. Przykładowo freelancer będzie świetnym wyborem do prowadzenia firmowego bloga czy social mediów, natomiast, gdy celem firmy jest wdrożenie strategii content marketingowej, działania jednej osoby mogą nie być wystarczające. Co natomiast w przypadku, gdy przedsiębiorstwo planuje rozpocząć swoją ekspansję zagraniczną?
– Dzięki pracy zdalnej firma może korzystać z usług freelancerów z całego świata. To oznacza, że ma dostęp do globalnego rynku talentów i może wybierać spośród najlepszych specjalistów na świecie, niezależnie od lokalizacji – tłumaczy Bartosz Król, Business Developement Manager w Useme. – Przedsiębiorcy bez problemów mogą korzystać z usług zagranicznych freelancerów do m.in. tłumaczeń, konsultingu, przeprowadzania badań rynkowych czy obsługi sklepu na zagranicznych platformach sprzedażowych. Zalet ze współpracy z wolnymi strzelcami spoza Polski jest oczywiście więcej. Freelancerzy zagraniczni wnoszą do firmy inną perspektywę. Doświadczenie związane z życiem w innym kraju pozwala podwykonawcom spojrzeć na działania firmy pod innym kątem, co może zaowocować znalezieniem korzystnego rozwiązania. Ponadto taka osoba wie, jak dotrzeć do potencjalnych klientów z danego kraju – dodaje ekspert.
Czas to pieniądz
Przygotowanie oferty, procesowanie umowy, wdrożenie się w projekt – agencje cechuje dużo mniejsza elastyczność niż freelancerów, dlatego rozpoczęcie działań z dnia na dzień może być problematyczne. Dłuższy jest również proces komunikacji, ponieważ przy współpracy z agencją zleceniodawca często musi komunikować się z kilkoma osobami z różnych działów, co może prowadzić do nieporozumień i wydłużać proces realizacji projektu. Z kolei współpraca z freelancerem oznacza szybką i sprawną komunikację, ponieważ podczas pracy ma się z nim stały i bezpośredni kontakt. Zleceniodawca nie musi zastanawiać się, do jakiego działu zwrócić się z problemem, tylko kontaktuje się bezpośrednio z wolnym strzelcem i w większości przypadków otrzymuje błyskawiczną odpowiedź.
Istotne są również kwestie związane z budżetem. Agencje zatrudniają wiele osób, dlatego mają wyższe koszty działalności, a ich usługi często są znacznie droższe niż te wyceniane przez freelancerów. Dlatego też wolni strzelcy są tak popularni wśród przedsiębiorców, którym zależy na optymalizacji kosztów firmowych.
Kiedy lepszym wyborem jest freelancer?
Poza wspomnianymi powyżej kwestiami związanymi z budżetem oraz elastycznością współpracy istnieje kilka innych powodów, dla których freelancer jest lepszym wyborem niż agencja. Jedną z nich jest outsourcing działań osobie, którą znamy lub została nam polecona. To może mieć pozytywny wpływ na poziom zaufania do wykonawcy projektu oraz przyspieszyć proces realizacji działań.
Trzeba również pamiętać o tym, że współpraca z agencją wiąże się z podpisaniem umowy wraz z określeniem nawet kilkumiesięcznego okresu wypowiedzenia. Natomiast wolni strzelcy często posiadają własną działalność gospodarczą lub korzystają z portali dedykowanych ułatwiających rozliczenie na linii klient-freelancer, dlatego nie są związani ze zlecającym długoterminowym kontraktem.
– Z punktu widzenia przedsiębiorcy, nawiązanie współpracy z wolnym strzelcem jest o tyle wygodne, że freelancera możemy zatrudnić z dnia na dzień np. w sytuacji, gdy w firmie brakuje rąk do pracy, a osoby wewnątrz organizacji skupione są na realizacji ważniejszych projektów – komentuje Bartosz Król Business Developement Manager w Useme. – Dodatkowo kwestie związane z procesowaniem umów czy rozliczeniem są dużo prostsze niż w przypadku agencji. Najwygodniejsze dla księgowości jest rozliczenie z freelancerem na podstawie faktury b2b, jednak warto zdawać sobie sprawę, że nie każdy niezależny specjalista posiada własną działalność gospodarczą. W takiej sytuacji, zamiast podpisywać umowę zlecenia czy umowę o dzieło warto, skorzystać z zewnętrznej platformy. Bierze ona wówczas na siebie wszystkie formalności związane z przygotowaniem umowy dla podwykonawcy, prawidłowym zakwalifikowaniem prac, rozliczeniem podatków i wystawieniem faktury – dodaje ekspert.
Współpraca freelancerem to dobre rozwiązanie dla firm, które nie mają dużego budżetu na działania marketingowe, a także w sytuacjach, gdy kluczowa jest szybkość i elastyczność współpracy. Jednak ostateczny wybór między wolnym strzelcem a agencją zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań firmy.
Useme to istniejąca od 2013 roku platforma dla freelancerów oraz zleceniodawców z siedzibą we Wrocławiu. W bazie Useme znajduje się prawie 100 000 freelancerów z takich dziedzin jak IT, grafika, copywriting, marketing, tłumaczenia i inne. Platforma zajmuje się wszystkimi kwestiami prawnymi i podatkowymi po stronie freelancera i zleceniodawcy, a także umożliwia rozliczanie podwykonawców zagranicznych. Obecnie Useme jest liderem rozliczeń pracy zdalnej w Polsce, Europie Centralnej i Wschodniej.